فرازهایی از علم الارواح و معاد 43

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

جستجوگر

یافته ها در جستجو

  امکانات وب

  برچسب ها

  فرازهایی از علم الارواح و معاد

  تهیه، تدوین، تنظیم:

  دکتر جهاندار مهر افشا

  فصل اول

  اصالت روح

  قسمت  چهل و ششم

  پیام های ارواح تا چه حد مورد پذیرش است؟

  Image result for ‫روح سرگردان‬‎

  موضوع مهمی که اصل و پایه روان پژوهی بر آن استوار است مسئله ارتباط ودریافت پیام ارواح است که اگر این مسئله پذیرفته شود بسیاری از مسائل روانپژوهی حل خواهد شد.

  طبق تحقیقاتی که تا کنون از طرف علماء علم روحی و دانشمندان روان پژوه بعمل آمده تمام پیام ارواح را نمی توان مورد پذیرش قرار داد و همچنین صحت تمام پیام آنها را هم نمی توان انکار کرد، همچنان که آنها خود می گویند در ارتباط با ارواح پیشرفته و سعید احتمال صحت پیام آنان مورد تأیید است ولی از اینکه امکان دارد ارواحی (یا موجودهای نامرئی دیگر) خود را به جای ارواح سعدا و نیکوکاران معرفی کنند و پیام های دروغ و ناشایسته ای مخابره کنند احتمال بسیار دارد، اکنون در رابطه با این معنا نظر دانشمندان روانپژوه را عیناً متذکر می شویم.

  از مطالبی که درکتاب دانشمند معروف فرانسوی بنام «آلان کاردک» آمده است چنان نمودار است که می گوید: علماء معرفت الروح در مورد چگونگی ارتباط با ارواح آورده اند: بطور کلی در ارتباط با ارواح نمی توان اطمینان کامل حاصل نمود که جوابهائی که به سوال رابط داده می شود کاملاً صحت داشته باشد، چه بسا از ارواح نسبت به مقام و منزلتی که دارند (یا در مرتبه پائین و یا در مقام مترقی وبالا) هر یک در مرتبه شخصیت خود پیامهائی می فرستند و جوابهائی به سوال های رابطین می دهند، که گاهی بسیار زننده وقبیح و رکیک وگاهی مبتذل و گاهی بر سبیل مسخره و استهزاء است که این گونه پیامها بلاشک از ارواح پلیدمی باشد و همچنین از ارواح مترقی پیامهای صحیح و جدی وراست ومطالب آموزنده و هدایت کننده ای شنیده میشود. (با این خصوصیت ها می توان معلوم داشت که این پیامها از چه ناحیه است.)

  و از آن طرف چون در میان ارواح از لحاظ فضائل و خصوصیات عقلانی و اخلاقی تفاوت های عظیمی وجود دارد که این تفاوت ها متناسبند با ترقیاتی که هر روح در زمان پیوستگی به جسد خود حاصل نموده که از این جهت می توان استنباط کرد بین پیامهائی که توسط ارواح مخابره می شود از نظر پستی یا برتری افکار و جهل یا دانش وانگیزه های ناپسند و یا نیکو اختلافات فاحشی وجود دارد. با این حالت تشخیص صحت و یا سقم مطالبی که در این پیامها بدست می آید همیشه چندان آسان نیست، چون علاوه بر ارواحی که خطاهای غیرعمد مرتکب می شوند در دنیای نامرئی هم ارواحی متفرعن یا دانشمندانی دروغین وجود دارند که غالباً در لفافهای گفتار متین و سخنانی دلنشین می کوشند مهمل ترین فلسفه ها و نابجاترین افکار را به دیگران بقبولانند.

  البته همچنان که بر روی انسانها احتیاج به قضاوت و مطالعه ی دقیق است که تشخیص خوب و بد آنها از هم داده شود، مسلم است که برای قضاوت گفتار ارواح هم به مطالعه و تجربیات بیشتر مورد نیاز خواهد بود تا دانسته شود کدام یک از آنها صادق و راستگو و عالم و دانا و با تجربه هستند، بلکه کدام یک از آنها در مرتبه ایمان کامل هستند.

  بنابراین پیامی را میتوان مورد پذیرش قرار داد که صحت مطالبش محرز شده باشد وگرنه چیزی که مغلوط است ولو با فصیح ترین شیوه بیان شود هرگز جنبه آموزشی نخواهد داشت، پیامهائی را که فقط ظاهری جدی دارند و به موجب آنها ارواح متفرعنی اظهار فضل می کنند هرگز نباید مورد توجه قرار داد.

  ضمناً نگارنده یادآور می شود مطالبی که در ارتباط با این معنا در مقدمه ذکر گردید و همچنین مسائلی که از نظر قرآن مجید درباره ی وجود جن وشیطان در قسمت های قبل یادآور شدیم، خوانند نباید هرگز فراموش نماید.

  در مسئله پذیرش پیام ارواح سخنان بسیاری از طرف اهل تحقیق و روانپژوهان بزرگ بر وجوه گوناگون بیان شده که اطلاع از بعضی مطالب آنها ضروری است، همچنان بعضی دیگر از روانپژوهان خود قائل هستند که این مسئله را باید نصب العین قرار داد که در رابطه با ارواح توجه کامل داشته باشیم که گفتار آنها خالی از اشتباه و خطا نیست، بطوری که گاهی در سخنان ارواح همان اندازه خسران و ضرر هست که در گفتار بعضی از انسانهای زنده می باشد. شاید ضرر و زیان سخنان آنها در بعضی از مواردبیشتر از زیان گفته های ایشان در زمان زندگی دنیائی آنها باشد، پس بر ما لازم است که هر چه را می خواهیم در بوته آزمایش قرار دهیم تا بتوانیم بر له و یا علیه این علم قضاوت کنیم.

  بنابراین نمی توان در تمام این موارد به پیامهای ارواح که بوسیله مدیومها مخابره کرده اند اعتماد کرد باید کمال فراست و تعقل و با توجه به آزمایشها پیامهای آنان را مورد بررسی قرار داد و از همه بالاتر باید توجه داشت که آیا پیام آنها مغایرت و مخالفت به مبانی اصول ادیان الهی ندارد و با کلام انبیاء و اولیاء حق تطبیق دارد یا نه، اگر کوچکترین انحرافی در این امر باشد پیام از قول هر روح مترقی و پیشرفته ای که باشد مردود و باطل است، همچنان پیام هائی که درمسئله عود ارواح به غلط مخابره می کنند.

  اما دانشمند روح شناس دیگری در رابطه با همین معنا گفته است: بسیار ارواح حیله گری هستند که در بکار بردن انواع شیادیها کمال مهارت را دارند و بسیار فراوانند مدیومهائی که معمولاً پیامهای جعلی بنام انبیاء و اولیاء و مقدسین بدستشان انشاء می گردد.

  استاد محقق آیت الله مکارم شیرازی در مورد  ارتباط با ارواح در کتاب خود بنام «عود ارواح» آورده است: باید گفت که ارتباط با ارواح را به عنوان یک واقعیت می توان پذیرفت، ولی نباید از نظر دور داشت که این مسئله مورد سوء استفاده ی عده زیادی قرار گرفته ویا افراد ساده ذهنی به خیال خود به همین سادگی و بدون هیچگونه اطلاعات علمی (به خصوص بوسیله یک میز چرخان) یا یک استکان یا یک صفحه کاغذ پر از حروف (الفبا) با ارواح کبیر وصغیر خواسته اند تماس بگیرند و به دنبال آن بازی میز گرد براه افتاده و کم کم مسئله سر از تناسخ و بازگشت ارواح به بدنهای جدید در آورده است، و یک واقعیت با هزاران اوهام بهم آمیخته شده و به این ترتیب باید گفت اصل ارتباط ممکن است ولی از هزاران مدعی شاید تنها یکی راستگو باشد.

  و این نظر استاد فقط درباره ارتباط گیرندگان بوسیله میز چرخان می باشد ولی اصل ارتباط با ارواح را به عنوان یک واقعیت پذیرفته اند، اما شاهد کلام در اینجا درباره صحت ویا نادرستی پیام ارواح بوسائل دیگر بود و باید گفت که خواننده نباید بسیار شک کند که گفته های ارواح همه فاقد اعتبار است و تشخیص آن از نظر راستی و نادرستی مشکل است. این موضوع امروزه تا حدی روشن شده است چون علم جدید روحی بخصوص در موسسه های روانپژوهی بقدری پیشرفته است که نزد بیشتر از روانپژوهان متخصص صحت یا سقم پیامهای ارواح کاملاً تشخیص داده می شود و با آنکه تا کنون صدها کتاب در این مورد نوشته شده و به زبان های مختلف ترجمه گردیده باید کسانی که تازه می خواهند بسوی این دانش گام بردارند به واقعیت آن توجه بیشتری مبذول دارند.

  اکنون برای اینکه این هم خالی از پیام ارواح نباشد نگارنده (مهر افشا) با انتخاب دقیق چند پیام که حاوی مطالب آموزنده می باشد و در واقع منطبق با اصول ادیان الهی است در پیرو این بحث متذکر می شود و قضاوت صحت و سقم آنرا به خود خواننده وا می گذارد.

  ادامه دارد....

  گزارش های مستند از سراسر جهان در رابطه با پیام و خواسته های ارواح

  تهیه، تدوین و تنظیم:

  دکتر جهاندار مهر افشا

  قسمت سیزدهم

  بزرگترین سازنده ارواح در عالم

   

  در دوره ی ویکتوریا مردم علاقه ی شدیدی به علم ارواح از خود نشان می دادند. جان هنری پیر از جمله ی مشتاقان این علم بود.

  پیر شیمی دانی بود که در 1852 به ریاست پلی تکنیک سلطنتی رسید. وظیفه این موسسه بکارگیری علمی علوم زمانی بود. اوبه کاربرد وسایل نوری کاملاً آشنا بود و توانست نمایشی از ارواح به راه اندازد که در کانادا، استرالیا، آمریکا وخود بریتانیا تماشاگران زیادی را به خود جلب کرد.

  نمایش ارواح به تماشاگران فرصت می داد که از نزدیک ارواح را مشاهده کنند. بنای کار بر همان اصلی قرار دارد که باعث می شود تصاویر متعددی از ما در پنجره قطار دیده شود.

  روح، درحقیقت هنر پیشه ای بود که در زیر صفحه حرکت می کرد. نور افکنی که به او می تابید. تصویرش را در شیشه ای منعکس می کرد که بطور مایل بر روی صفحه ای قرار داده شده و نامریی بنظر می آمد. بر روی صحنه نمایش های مختلفی انجام می گرفت.

  پیر برعکس بسیاری از شیادانی که از اینطریق مردم را می فریفتند، اصول کار خود را مخفی نمی کرد. با اینحال بسیاری از مردم اعتقاد داشتند او براستی ارواح را ظاهر می کند.

  ادامه دارد....

   

  نویسنده : بازدید : 3 تاريخ : چهارشنبه 12 آبان 1395 ساعت: 11:28
  برچسب‌ها :
  اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها