قلب چیست؟ | بلاگ

قلب چیست؟

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

دل یکی از نعمت های خداوند متعال است که می تواند انسان را از طریق احساسات عالی به هدف متعالی برساند.پیامبر اکرم(ص) در مورد انواع و اقسام دل می فرمایند:

دل چهار گونه است:دلی که در آن ایمان است؛ ولی قرآن نیست این دل همچون خرمایی است که خوش طعم است، اما عطر ندارد. دلی که در آن هم ایمان و هم قرآن است، این دل همچون ظرف مُشک است که درب آن بسته یا باز باشد، خوشبو است. دلی که در آن قرآن است، ولی ایمان نیست همچون اِشنان که خوشبو و بدطعم است و دلی که در آن نه ایمان است و نه قرآن. همچون حنظل که هم بدبو و هم بدطعم است.

تفاوت دل و عقل این است که کار دل احساس است و کار عقل ادراک. عقل، با اصول و قواعد علمی و فلسفی کار خود ر پیش می برد؛ اما دل با احساس. برای نیل به خداشناسی باید هر دو راه را پیمود، راه دل، آدمی را آرام می کند؛ ولی راه عقل هست ها و نیست ها را روشن می کند.

آفات و امراض دل

1. اطاعت نکردن از عقل

یکی از آفات و امراض دل، اطاعت نکردن از عقل می باشد، عقل تمام کارهای خود را از طریق قواعد علمی و فلسفی انجام می دهد و جنبه استدلالی و ادراکی دارد.عقل انسان را به بهترین و صحیح ترین کارها و روش ها رهنمون می شود، اما عدم توجه و اطاعت نکردن از عقل موجب می شود که ما دچار اشتباهاتی در زندگی شویم.

مثلا در انتخاب همسر، عقل به انسان می گوید: احساسی عمل نکن و از روی تفکر و تدبّر تصمیم بگیر، مؤمن ترین و معتقدترین و عاقل ترین فرد را برای زندگی انتخاب کن، اما دل ممکن است تحت تأثیر ثروت و جمال و امکانات قرار گیرد و تصمیم اشتباهی گرفته و زندگی فرد را به تباهی بکشاند.

عدم توجه به دستورات عقل باعث پیدایش یک سری موضع گیری های کور و افراطی می شود.

2. گناه

از دیگر آفات و امراض دل، گناه است. انجام دادن کار اشتباه و گناه در مرحله اول برای انسان سخت است؛ اما اگر فردی برای دومین و سومین بار مرتکب آن کار خطا و گناه شود، زشتی و قباحت گناه در نظر فرد از بین رفته، فرد راحت تر آن کار زشت و گناه را انجام می دهد.صفای دل و پاکی آن با انجام دادن گناهان از بین می رود.

امام باقر(ع) می فرماید:برای دل چیزی تباه کننده تر از گناه نیست، زیرا اعضا و جوارح، مرتکب گناه می شود و بر آن مداومت می کند، گناه بر وی چیره می گردد و نگون سارش می کند.

حضرت علی(ع) در موردی دوری کردن از گناه می فرماید:

«اتّقوا معاصی اللّه فی الخلوات، فانّ الشّاهد هو الحاکم؛از نافرمانی خدا و گناهان در پنهانی ها بپرهیزید که گواه و شاهد همان حکم کننده است».

3. غرور و خود بزرگ بینی:

از دیگر آفات دل، غرور و خود بزرگ بینی است.

غرور یعنی؛ آنچه که با هوای نفس موافق و طبیعت انسان به آن تمایل داشته باشد.ریشه و اساس این صفت رذیله که انسان به آن دچار می شود، جهل و نادانی است.فردی که از روی تصورات و پندارهای بی اساس، خویشتن را بهترین و درستکارترین افراد می داند، مغرور می شود، در حالی که اگر وی کارهای خود را با اصول و موازین علمی و منطقی مقایسه کند، شاید چنین نتیجه ای نکند. مغرور شدن از آفات و امراض دل است، چرا که صفای دل را از بین برده و انسان را کر و کور می سازد.

خداوند در آیه33 سوره مبارکه لقمان می فرماید:«زنهار تا این زندگی دنیا شما را فریب ندهد و زنهار تا شیطان شما را مغرور نسازد».

دکتر جهاندار مهرافشا قهرمان چندین دوره مسابقات پاور لیفتینگ و پرورش اندام استان و کشور و دارای افتخارات بین المللی با سابقه ای بالای 30 سال در این عرصه که خود از داوران و مربیان زحمت کش استان میباشند در تمام طول این مسیر پر فراز و نشیب همسفری قدیمی را به همراه خود داشته و دارند که با توکل به مولای متقیان علی (ع) هیچگاه از ایشان گزندی به وی نرسیده که هیچ حتی باعث قویتر شدن اراده ایشان نیز گردیده است . دکتر مهرافشا که بدلیل ناراحتی قلبی و عمل باز و کارگزاری باطری درون قلب دریایی خود سالهاست به توصیه پزشکان متخصص از هیچ گونه داروی شیمایی جهت درمان استفاده نمیکند ایمان و توکل و اخلاص در کارها و بهره مندی از نیروی مولا علی (ع) را رمز موفقیت خود دانسته و آن را به تمامی جوانان برومند کشور و مومن و انقلابی توصیه میکند ..

قلب,چیست؟,...
نویسنده : بازدید : 1 تاريخ : جمعه 27 مرداد 1396 ساعت: 6:45